21. marca 2014

Adapt, Lose, Surrender ... počkať, ako to vlastne bolo?

Dnešným dňom (20.03.2014) bolo ukončené (?) postupné vydávanie "necelistvej" kampane v A3.

Všetci sa oháňajú tým že A3 je tak unikátna hra či simulátor (že nemá oponenta resp. porovnateľnú hru/simulátor), tak prečo by aj pri vydávaní jej hrateľného obsahu mali vývojári dodržiavať zavedené pravidlá.

OK, súhlasím, nech si to vydávajú ako chcú - je to ich rozhodnutie - I don't care, but ... zrejme sa objaví ale viacero negatívnych ohlasov.
Naznačujem tým to, že ak má byť kampaň jedným uceleným a strhujúcim príbehom hoci aj zo sci-fi budúcnosti (blah), asi by bolo lepšie ju vydať v celku, inak sa ľuďom stráca niť príbehu ... ak vydáte jednotlivé časti kampane/príbehu v rozmedzí viac ako pol roka (!).

Ako to vlastne bolo?

Prvá časť kampane - Survive ... bola akási nezáživná, neustále pobehovanie po mape sem a tam ... nič čo by ma vtiahlo do deja.
Každá misia sa končila v tom istom tábore a nepriateľ z akýchsi záhadných dôvodov nebol schopný ho lokalizovať či zničiť jediným presným náletom, aj keď mal výraznú prevahu a o vzdušnej nadvláde ani nehovorím - viac tu.

A mimochodom, kampaň sa vraj odohráva v roku 2035, takže armádne technológie a inteligentné čidlá by logicky mali byť oveľa sofistikovanejšie ... sice počkať, on ten nepriateľ vlastne používa v letectve IBA (!) obstarožné L-159 ALCA ... vlastne počkať ... aha ... oni si ich premenovali na akési XYZ Buzzard (WTF?), takže je to vlastne vykopávka z roku 1997 (38 rokov staré lietadlo !!!). 
Ale OK, podľa všetkého prešli ale modernizáciou (aj keď kokpit tomu nenapovedá).

Druhá časť sa tuším volala Adapt a začala sľubne. Hráč sa prebral na pláži, po tom čo na konci prvej časti tuším zasiahli jeho loď na ktorej unikal z ostrova.
Začiatok (rozumej prvých 15 minút hrania) bol zaujímavý a už som si myslel že príde niečo čo ma definitívne uchváti - ukážka nových featuriek, nových postupov a pod. ... ale zasa nič.

Opäť nezáživné pobehovanie po mape s nezáživnými úlohami a opäť to isté nezáživné stretávanie sa v tom istom tábore partizánov, aj keď pravda, akýsi presun tam bol.
Väčšine misií v druhej časti kampane by som hlavne vytkol to, že ak ste nejakú úlohu splnili a tešili sa že je to za vami (nepriateľské AI je fakt na vysokom leveli aj pri obtiažnosti Rekrut), vyskočila na vás ďalšia úloha ... WTF? ... dajte mi pokoj a presuňte radšej toto do ďalšej bočnej misie ... voliteľný postup ako napríklad v ČSLA kampani '89 ... aká by to bola paráda.
Side missions (voliteľné misie) v tejto kampani vraj sú (ja som nejako nemal chuť sa do nich ani púšťať), ale dostanete sa k nim iba po splnení hlavnej "príbehovej" misie - musíte vraj v tábore partizánov vyhľadať chlapíka ktorý vás na takúto misiu "pošle".

Tretia časť - Win, popravde si už ani nepamätám ako začala, ale postupne sa práve z tejto časti vykľula asi najlepšia časť celej kampane, alebo 3 mini kampaní?
Jednotlivé misie ale opäť kazilo príliš veľa zložitých úloh nahromadených do jedinej misie a taktiež neustále otravné pripomienkovanie hintov o tom ako sa presúvať, ako zavolať podporu a pod.

Úplný záver kampane je potom rozdelený do dvoch samostatných koncov, z ktorých je len ťažko možné pochopiť čo tým "BásnicI" mysleli ... ukončenie je také ... ako to napísal Čelo: WTF?

Takže ďalšie plusy a mínusy v skratke?


+ výborný dabing
+ občas (ale fakt iba občas) náznak dobrej atmosféry

-
- nikde žiadny civilisti (WTF?), zato hadov nájdete všade neúrekom
- žiadne poriadne kamerové cut scény - stiahnutie "cinema borderov" do pohľadu hráča? ... WTF?
- nezáživné, jednotvárne briefingy v táboroch
- minimálne využitie potápačov a všeobecne pohybu vo vode/vo vzduchu
- nepochopiteľne skomolené a neregistrovateľné názvy techniky či výstroja

Takže podľa môjho skromného názoru, celkovo asi najhoršia pôvodná kampaň.
Možno by tak nepôsobila, keby bola vydaná ako jeden celok, alebo vždy na začiatku každej časti by bolo animované intro obsahujúce súhrn predchádzajúcej časti/častí.

Pravdu povediac, vôbec sa mi tú kampaň nechce otvárať a spúšťať znova.
Nič podstatné ma v nej nezaujalo, žiadne technologické novinky (ak tam aj boli, tak som si ich asi nevšimol - na super presvitajúce slnko cez ihličie, či mliečnu hmlu sa môžem zvysoka vys...ť).

Radšej idem pracovať na novom obsahu pre Arma Help ...

Howgh!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára